Album rodzinny

ZDJECIA+RODZINNE+ARCH.+026

Jeden z braci Stefanii z Mioduszewskich Łady w przerobionym mundurze austriackim używanym przez I Brygadę Legionów Polskich z dystynkcjami kapitana, był prawdopodobnie lekarzem.

2013-07-14 18.37.27-3

Stefania z Mioduszewskich (ur. 1877, Łosie Dołęgi) i Franciszek Łada (ur. 1863, Łady Mans, par. Czerwin, zm. 10.04.1919, Łosie Dołęgi). Zdjęcie zrobione w Łomży, prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.

2013-07-14-18.37.28

Trzy córki Stefanii z Mioduszewskich i Franciszka Łady. Od lewej: Teodora ( Lemańska); Wanda (Bugajowa); Halina (Bonarowska). Prawdopodobnie jeszcze jako panny.

2013-07-14-18.37.28-2

Piknik w Łosiach. Lata 20. XX wieku. W środku, w czerni, siedzi Sefania z Mioduszewskich Łada. Wokół niej członkowie rodziny i goście.

2013-07-14-18.37.28-11

Julia z Ładów Wardaszko (ur.20.12.1900, Łady Mans, zm. 1985, Zgorzelec). Wyszła za mąż w wieku lat osiemnastu za Piotra Wardaszko. Rodzina Piotra mieszkała w dworku w Starym Laskowcu. Julia i Piotr, już jako małżeństwo kupili majątek ziemski w Ogorzelinach koło Chojnic. Zostali wysiedleni stamtąd w czasie okupacji. Mieli sześcioro dzieci. Czterech synów: Jerzy, Leon, Kazimierz, Stanisław (zmarł w wieku trzech lat) i dwie córki: Stefania i Barbara; ośmioro wnuków. Wojnę spędzili w majątku siostry Julii – Wandy Bugajowej (Ruskołęki koło Andrzejewa). Jeden z ich synów, Aleksander, został w czasie wojny rozstrzelany w Czerwonym Borze. Po wojnie wrócili do swojego gospodarstwa w Ogorzelinach. Władze próbowały nakłonić ich, by warz z innymi mieszkańcami wsi stworzyli spółdzielnię produkcyjną. W roku 1961 sprzedali gospodarstwo. Ze względu na wiek nie mogli go już prowadzić, a żadne z dzieci nie chciało zajmować się rolnictwem. Mieli nadzieję, że uzyskane środki wystarczą im do końca ich życia. Niestety postępująca inflacja i ogromny wzrost cen zniweczyły te plany. Zostali bez pieniędzy. Zamieszkali najpierw w Drawsku Pomorskim, a następnie w Zgorzelcu. Julia przez całe życie wspominała pierwszego chłopca, w którym się zakochała – ułana, którego jako dziewczynka poznała w dworku w Łosiach.

ZDJECIA+RODZINNE+ARCH.+015(1)

Stanisław Mioduszewski z synami Antonim i Bronisławem. Stanisław, syn Teofila i Ewy z Makowskich, urodzony 19 lutego 1840 r. w wsi Makowo (parafia Kobylin Borzymy), mieszkał wraz z żoną, Katarzyną z Ostrowskich, w Łosiach. Miał czworo dzieci: córkę Stefanię i trzech synów (Antoniego, Bronisława i Pawła). To Stanisław Mioduszewski zbudował obecny dworek w Łosiach w roku 1889. Później w mieszkała tam jego córka Stefania z mężem Franciszkiem Ładą.

ZDJECIA+RODZINNE+ARCH.+025

Konno przy ganku w Łosiach. Pierwsza z lewej – Teodora Antonina z Ładów Lemańska (zmarła w Olsztynie 14 czerwca 2005 roku), córka Stefanii z Mioduszewskich i Franciszka Łady.

2013-07-14-18.37.29-1

Rodzina Ładów (zdjęcie sprzed 1933 r.). Z lewej Jadwiga z Ładów Żwańska, nauczycielka języka polskiego, oparła rękę na ramieniu męża, Władysława Żwańskiego. Za nimi Tadeusz Łada (zginął w 1939 roku). Obok niego w stroju marynarskim, Halina Łada (później Bonarowska). W środku siedzi Teodora z Ładów z mężem Stanisławem Lemańskim (jego rodzina pochodziła z Łomży). Dziecko na pierwszym planie to prawdopodobnie Zbigniew Żwański. Państwo Lemańscy mieszkali i gospodarowali w Łosiach aż do lat 80. XX. wieku. Z prawej strony siedzi Wanda z Ładów Bugajowa, za Lemańskimi stoi w mundurze Stanisław Bugaj.

ZDJECIA+RODZINNE+ARCH.+023

Towarzystwo na ganku przed dworkiem w Łosiach. Z dzieckiem na kolanach siedzi na poręczy Teodora z Ładów Lemańska. Na pierwszym planie stoi przed gankiem Tadeusz Łada (zginął w 1939 r.). Na ganku stoi Stefania Łada.

ZDJECIA+RODZINNE+ARCH.+051

Rodzina Ładów, zdjęcie zrobione w dworku w Łosiach. Z dzieckiem na ręku Julia z Ładów Wardaszko (siedzi). Trzecia od prawej siedzi Stefania z Mioduszewskich Łada. Z tyłu w rogu stoją Teodora z Ładów i Stanisław Lemański. Z tyłu, po prawej (oficer z kobietą) Wanda z Ładów i Stanisław Bugaj. Dziewczynka w białej sukience z grzywką to Halina Łada (później Bonarowsk). Lata 20. XX w.

ZDJECIA+RODZINNE+ARCH.+036

Wanda z Ładów Bugajowa, salonik w dworku, Łosie Dołęgi. Lata 20. XX wieku.

zdjęcia rodzin

Stefania z Mioduszewskich Łada (urodzona 1877) z wnukiem. Jej ojciec, Stanisław Mioduszewski (ur. 19.02.1840, Maków, par. Kobylin Borzymy) zbudował istniejący do dzisiaj dworek we wsi Łosie Dołęgi. Stefania miała siedmioro dzieci: Tadeusza, Stanisława, Jadwigę, Julię, Wandę, Teodorę, Halinę. Tadeusz miał jedno dziecko, Jadwiga – dwoje, Julia – sześcioro, Teodora – dwoje; Halina – czworo; Wanda nie miała dzieci. W sumie na świat przyszło piętnaścioro wnuków Stefanii Łady. Potomkowie Stefanii mieszkają dziś w Łodzi, Zgorzelcu, Ziemnicach koło Legnicy, Piątnicy, Sopocie, Pucku, a także w Anglii i w Niemczech. Na zdjęciu z którymś ze starszych wnuków. Być może jest to Zbigniew Żwański (ur. 14.06.1923, Losie Dołęgi, zm. 1977, Sopot), syn Jadwigi z Ładów i Władysława Żwańskich.

ZDJECIA+RODZINNE+ARCH.+039

Wanda z Ładów z mężem Stanisławem Bugajem. Wanda była córką Stefanii z Mioduszewskich i Stanisława Łady. Kiedy spotkała po raz pierwszy Janinę Zielińską, narzeczoną swojego siostrzeńca, Kazimierza Wardaszko, zapytała: „Z kogo się panienka rodzi?”, „Czy panienka zna francuski i gra na fortepianie?” Kiedy usłyszała, że narzeczona posiada odpowiednie umiejętności, a poza tym jest córką oficera 71 Pułku Piechoty z Zambrowa, była bardzo zadowolona.

ZDJECIA+RODZINNE+ARCH.+063

Jadwiga z Ładów (ur. 1899, Łady Mans, zm. 18.07.1933, Łosie Dołęgi), córka Stefanii z Mioduszewskich i Franciszka Łady z mężem, Władysławem Żwańskim (ur. 10.07.1896, Widziszki k. Wiłkomierza, zm. 01.07.1948, Dąbrowa Tworki; tu w randze kapitana w mundurze z oznaczeniami 14 Pułku Piechoty z Włocławka, w którym pełnił funkcję dowódcy kompanii strzeleckiej). Zdjęcie prawdopodobnie z lat dwudziestych XX w.

ZDJECIA+RODZINNE+ARCH.+038

Wanda z Ładów (córka Stefanii z Mioduszewskich i Franciszka Łady) i jej mąż, porucznik Stanisław Bugaj. Zdjęcie ślubne, datowane Łosie, rok 1927. Wanda, z wykształcenia nauczycielka, pracowała w szkole w Ostrowi Mazowieckiej, w czasie okupacji, gdy jej mąż był w niewoli, brała udział w tajnym nauczaniu. Po wojnie oboje mieszkali w Sopocie. Wanda pomagała przez całe życie dzieciom swoich sióstr.

zdjecie-rodzinne

Teodora i Wanda Ładówny z bratem. Lata 20. XX wieku (?).

zdjecie-rodzinne2

Julia z Ładów i jej mąż Piotr Wardaszko.

zdjecie-rodzinne3

Julia z Ładów i jej mąż Piotr Wardaszko.