Konkurs

Organizatorzy projektu pragnęli zachęcić młodzież do poznawania lokalnej historii. Dlatego we współpracy z dwiema szkołami został zorganizowany konkurs dla uczniów. Zadanie młodych uczestników poległo na zapisaniu relacji świadków historii – starszych mieszkańców Gminy Zambrów na temat dworu w Łosiach i jego mieszkańców.
Uroczyste wręczenie nagród dla uczestników konkursu odbędzie się w czerwcu 2014 roku w dworku w Łosiach.

Szkoła Podstawowa w Starym Skarżynie

Szkola w Starym SkarzynieSzkoła Podstawowa w Starym Skarżynie to publiczna szkoła wiejska w gminie Zambrów.
Szkoła powstała 1. IX. 1916 roku. Uczą się tam dzieci w klasach I-VI. Posiada pięć nowoczesnych sal lekcyjnych, salę informatyczną, salę zabaw dla dzieci młodszych, bardzo dobrze wyposażoną bibliotekę (ponad 4000 woluminów!) z czytelnią, kącik rekreacyjny oraz oddział przedszkolny. Budynek otoczony pięknymi drzewami iglastymi, ze wspaniałym zapleczem sportowym (pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, bieżnia, teren rekreacyjny) przez cały rok dosłownie tonie w zieleni. Uczniowie zdobywają i pogłębiają wiedzę przez udział w projektach unijnych („Lepszy start w przyszłość”, „Indywidualizacja procesu nauczania w kl. I – III”), wycieczkach, spotkaniach z mieszkańcami i ciekawymi ludźmi, konkursach, wystawach oraz poprzez kultywowanie zwyczajów i tradycji regionu. Szkoła aktywnie uczestniczy w życiu społecznym. Uczniowie odnoszą liczne sukcesy w konkursach przedmiotowych, sportowych, plastycznych (na szczeblu gminy, powiatu i województwa). Placówka ściśle współpracuje z wieloma instytucjami (policja, straż pożarna, Gmina Zambrów, T L i A w Łomży, PKO, właścicielka „Dworku Łosie”), organizuje imprezy otwarte („Święto Pieczonego Ziemniaka”, Święto Rodziny, kulig, Wigilia) oraz uczestniczy w akcjach charytatywnych. W szkole zarządzanej od roku 2010 przez panią dyrektor Mariolę Zalewską pracuje dziesięciu kreatywnych i legitymujących się wysokimi kwalifikacjami nauczycieli, którzy pogłębiają swoje zawodowe umiejętności przez udział w warsztatach i konkursach. Szkoła z roku na rok staje się coraz piękniejsza i nowocześniejsza. Wszyscy, którzy związani są ze szkołą w Skarżynie, mogą podpisać się pod hasłem: „Nasza szkoła, to nasz wspólny dom, który każdego dnia tętni życiem”.

W konkursie wzięli udział:

Paulina Narozna, szkola w StarymSkarzyniePaulina Narożna, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej Starym Skarżynie, córka Anny i Dariusza, mieszka w Brajczewie. Paulina lubi książki, pływanie, taniec, lekcje wychowania fizycznego i matematyka. Wystartowała w konkursie, bo interesuje się historią regionu.

Angelika Faszczewska, szkola w Starym SkarzynieAngelika Faszczewska, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej Starym Skarżynie, córka Bożeny i Marka Faszczewskich, mieszka w Starym Skarżynie. Angelika interesuje się architekturą i historią. Dlatego wzięła udział w konkursie.

Szkoła Podstawowa w Osowcu

Szkola w OsowcuSzkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Osowcu funkcjonuje w nowoczesnym budynku oddanym do użytku 1 września 1990 r. Jej dyrektorem jest Dariusz Krystosiak, który funkcję tę pełni od 1998 roku. W placówce znajdziemy 8 pracowni, 2 oddziały przedszkolne, salę gimnastyczną z zapleczem, 2 pracownie komputerowe, boisko, plac zabaw, stołówkę, świetlicę i gabinet pielęgniarki. W budynku mieści się również Gminna Biblioteka Publiczna, z której korzystają mieszkańcy Gminy i miasta Zambrów oraz nauczyciele i uczniowie szkoły. Ze względu na osobę patrona, szkoła posiada izbę pamięci poświęconą Papieżowi. W szkole realizowany jest projekt MSWiA promujący rozwój społeczeństwa informacyjnego – „ikonka”. Głównym celem programu jest zapewnienie jak najszerszej grupie obywateli łatwego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego Internetu. Szkoła może pochwalić się własnym systemem alarmowym i oczyszczalnią ścieków.
Do szkoły w Osowcu uczęszczają dzieci ze znajdujących się na terenie gminy Zambrów miejscowości: Osowiec, Chorzele, Grochy-Pogorzele, Chmiele, Nowy Borek, Sasiny, Dąbki, Czartosy, Zagroby-Łętownica, Mroczki, Drogoszewo, Wądołki Borowe, Wądołki Bućki, Wądołki Stare, Krajewo Korytki, Długobórz Pierwszy, Długobórz Drugi, Grzymały, Rykacze. Uczniowie, pod opieką swoich wychowawców, dowożeni są do Osowca trzema autobusami szkolnymi. W szkole pracuje 17 nauczycieli (8 nauczycieli w pełnym, a 9 w niepełnym wymiarze godzin).

W konkursie wzięli udział:

Natalia Skudzinska, szkola w OsowcuNatalia Skudzińska, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu, córka Katarzyny i Zbigniewa Skudzińskich, mieszka w Zambrowie. Natalia interesuj się sportem i historią. W konkursie wzięła udział, ponieważ zaciekawiła ją historia i dzieje dworów w Łosiach i Grochach.

Kacper Ferenc, szkola w OsowcuKacper Ferenc, uczeń kasy VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu, mieszka w Długoborzu. Uwielbia sport, jazdę na rowerze oraz komputery. Interesuje się zabytkami.

Opiekunka uczestników konkursu:

opiekun uczestinków konkursuMagdalena Wiśniewska, nauczycielka historii w Szkole podstawowej w Starym Skarżynie (od 6 lat) oraz w Osowcu (od 2 lat). Absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku, kierunek historia. Nauczycielka z powołania, stara się wzbudzić zainteresowanie historią wśród swoich uczniów, przybliżając problemy życia codziennego poprzednich epok i zagadnienia związane z historią lokalną. Każdy dzień wśród uczniów jest dla niej niepowtarzalnym doświadczeniem i zawodowym spełnieniem. Wolne chwile spędza w gronie najbliższej rodziny. Mama Piotra, Pawła i Krzysztofa. Synowie dają jej radość i wiele powodów do dumy. W wolnych chwilach odwiedza teatr, jeździ na rowerze, gra w gry planszowe, ogląda dobre komedie, podróżuje. W pracy kieruję się mottem Janusza Korczaka: „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

Prace konkursowe:

No comments yet.

Add a comment