Historia Dworu

Dworek w miejscowości Łosie Dołęgi został zbudowany przez właściciela majątku Stanisława Mioduszewskiego, który mieszkał w Łosiach z żoną, Katarzyną z Ostrowskich i czwórką dzieci. Na belce stropowej zachowała się data 25.XI.1889. Potem majątek znalazł się w rękach córki Stanisława – Stefanii z Mioduszewskich i jej męża Franciszka Łady, żeby w latach trzydziestych XX wieku stać się własnością ich córki Teodory i zięcia – Stanisława Lemańskiego.

 

Po II wojnie część gospodarstwa zastała przejęta przez państwo. Lokalna administracja przydzielała mieszkania w dworku osobom w trudnej sytuacji życiowej. Tymczasem dawni właściciele – Teodora i Stanisław Lemańscy – ze względu na bezpieczeństwo przenieśli się do krewnych w Łomży i powrócili do rodzinnego domu dopiero w połowie lat pięćdziesiątych. W latach 80. XX wieku zajmowali już tylko część dworu, w pozostałej mieściły się biura spółdzielni rolniczej.

Pod koniec lat 90. XX wieku dworek został sprzedany przez spółdzielnię prywatnemu inwestorowi. Przez krótki czas funkcjonowała tu wytwórnia sałatek. Budynek przez lata nie był remontowany i stopniowo popadał w ruinę. W roku 2005 posiadłość zakupiła obecna właścicielka i wpisała dworek do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

No comments yet.

Add a comment