Dworek

Na końcu wsi Łosie Dołęgi, pod lasem, stoi biały, klasycystyczny dziewiętnastowieczny dworek z kolumnami.

ŁOSIE DOŁĘGI

Wieś na południe od Zambrowa. Sąsiaduje z Rykaczami i Skarżynem Starym. Nazwa miejscowości występuje już w spisie podatkowym z roku 1578. Niektórzy twierdzą, że pochodzi ona od żyjących na tych terenach łosi. Inni wywodzą ją od nazwiska Łosiewskich (Łoszewskich) herbu Dołęga, założycieli i pierwszych właścicieli wsi. Pod koniec wieku XVII wieś prawdopodobnie wchodziła w skład dóbr rodu Laskowskich herbu Dąbrowa z Laskowa Jabłoni. Wiemy, że Łosie zostały uwzględnione w spisie parafialnym Zambrowa z roku 1783, kiedy to ich właścicielem był Ignacy Godlewski. W roku 1891 były tu dwa gospodarstwa rolne liczące w sumie 79 ha. Jedno z nich należało do Stanisława Mioduszewskiego herbu Ostoya.

RYKACZE (LUB RYKACZE SULKOWSTOK)

Wieś powstała przed rokiem 1422 i była gniazdem rodziny Rykaczewskich herbu Dołęga. W 1423 r. w aktach ziemskich łomżyńskich odnotowano Świętosława z Rykacz Sulkowstoku. W roku 1474, a następnie w 1480 książę Janusz II potwierdził starsze przywileje posiadania Rykacz przez Macieja syna Jana i Bartłomieja syna Stanisława z Rykacz. W 1827 roku było tu 14 domów i 88 mieszkańców. W końcu XIX wieku – 18 gospodarstw należących do drobnej szlachty, średnio gospodarstwo liczyło 7,8 ha. Obecnie 129 mieszkańców (24 domy).

SKARŻYN STARY (LUB SKARZYN STARY)

Początek miejscowości sięga roku 1436, kiedy Jan ze Skarzyna dostaje nadanie od księcia Władysława nad rzeką Mały Brok. Z czasem powstaje okolica szlachecka złożona ze wsi Skarzyn Stary, Skarzyn Nowy i Skarzyn Abramy zamieszkałych głównie przez Skarzyńskich herbu Bończa. Był to średniozamożny ród odgrywający znaczna rolę w ziemi łomżyńskiej. W roku 1578 wieś zajmowała powierzchnię 9 włók (ok. 162 ha). W 1827 r. było tu 17 domów i 110 mieszkańców. Obecnie wieś liczy 167 mieszkańców (42 domy).

No comments yet.

Add a comment